Domů
Ubytování
Kavárna
Prohlídky
Historie
Nabídka práce
O zámku
Svatby
Kongresový sál
Kaple
Infocentrum
Vstupenky
Kontakt
Tipy na výlety
Tipy na výlety
Na skok od zámku: kam se projít a co vidět

Tipy na výlety

Na skok od zámku: kam se projít a co vidět

Zřícenina hradu Potštějn

(700 m od zámku)

Kousek od zámku najdete zříceninu hradu Potštejn. Je to cca 700 m po žluté turistické značce.


Z hradu už toho bohužel moc nezůstalo a jeho nejviditelnějším pozůstatkem jsou kulaté základy bývalé věže. Spíše jen terénní zvlnění a naskládané kameny napovídají, že jde o zbytky příkopu a valu. Hrad si v polovině 13. století postavil Půta ze Žinkov nedaleko své tvrze na Žinkovech (dnešního zámku) a jméno nese po něm - Půtův hrad, tedy Potštejn. Hrad pak patřil jeho potomkům a po smrti posledního z nich se roku 1525 stal majitelem Příbík z Klenové. Od té doby už hrad nebyl obýván a postupně pustl až do dnešní podoby.

Gloriet neboli žinkovský "Templ”

(1,2 km od zámku)
Pokud budete od zříceniny pokračovat dál po žluté, do deseti minut dorazíte ke glorietu, kterému se mezi místními říká žinkovský "Templ”. Žinkovský templ je altánek s osmi sloupy napodobující antický chrám, který si zdejší šlechta postavila v letech 1804–1805. Podobné stavby byly v 19. století mezi šlechtou módou a sloužily k výletům, piknikům a jako zastávky při lovech. Stojí na vrchu Františkov a kdysi z něj býval krásný výhled na Nepomucko. Dnes už jsou stromy vzrostlé a gloriet působí spíš jako skryté překvapení v lese.

Pokud budete od glorietu pokračovat dál po žluté, dojdete až k Novému rybníku (3,7 km od zámku). U rybníka je kemp, kde je možné se občerstvit nebo vykoupat (vstup je zpoplatněný). Tato cesta se dá skloubit i s naučnou stezkou Klejnot, která trasu křižuje.

Naučná stezka Klejnot

(délka okruhu 4,5 km, jako okruh od zámku 7,4 km)
Naučná stezka zaujme hlavně děti. Je to asi 4,5 km dlouhý okruh se 6 zastaveními. Na každém z nich najdete informační tabuli o zajímavých místech v okolí, pohádku a většinou i dřevěné vyřezávané zvířátko nebo herní prvky. Můžete tu potkat orla, lišku, veverky, sovy, dendrofon nebo si zahrát Člověče, nezlob se!. Jako figurky jsou tu barevná víčka od PET lahví, kostku jsme ale nenašli, proto doporučujeme přibalit si ji s sebou.
Některé úseky jsou po cestě, ale často se jde i lesem po kořenech, proto kočárek příliš nedoporučujeme.



TIP! Od Nového rybníka jezdí asi 4x denně autobus na Žinkovy. Tím si můžete polovinu cesty ušetřit. Doporučujeme ale spíš opačný směr, abyste se nemuseli stresovat stíháním autobusu, který jezdí jen občas. Tedy nastoupit kousek od zámku na zastávce „Žinkovy, škola“, svézt se jednu zastávku na „Žinkovy, Nový rybník“ a pak si užít pěknou procházku zpět na zámek, navíc v závěru z kopce.

V těsné blízkosti zámku:

Psí hřbitov

Pokud u zámku v místě, kde se kříží příjezd k zámku a cesta k bungalovům, zaběhnete do lesa, po pár krocích můžete narazit na zbytky altánku z roku 1920 a nápis ve skále. Jde o pozůstatky psího hřbitova místních loveckých psů. Místo je poměrně skryté a možná vám chvíli potrvá, než ho mezi skalami objevíte.
Nápis na skále už není moc dobře čitelný, ale pravděpodobně tam stojí:
Bei jedem Menschenfreund (u každého lidského přítele)
bei der Nachwelt (u potomstva)
dienen müssen (musíme sloužit)


Rybníček Potštejn

O kus dál nad psím hřbitovem je malý rybníček, který na pohled připomíná horské jezírko. Nejlépe se k němu dostanete, když půjdete po žluté směrem ke zřícenině Potštejn, ale neodbočíte doleva do lesa a budete pokračovat rovně. Rybníček je napájen pramenem, který byl za Karla Wesselého (toho, který nechal zámek v roce 1897 přestavět do dnešní podoby) pojmenován po jeho manželce jako Eleanoře (více o Karlu Wesselém a dalších majitelích zámku si můžete přečíst zde). Pramen vyvěrá asi 20 metrů nad rybníčkem a je označen nápisem „Leonoren Quelle“ (Eleonořin pramen). Napájel už původní žinkovskou tvrz (dnešní zámek) a poskytoval vodu také hradu Potštejn. V roce 1874 byla u zámku zřízena studna, ale pramen i poté dál sloužil jako zdroj užitkové vody.