Nejstarší zmínky a raná historie
První písemné zmínky o panském sídle v Žinkovech pocházejí z konce 14. století. Roku 1525 je poprvé zmíněn zámek Žinkovy v listinách jako panské sídlo. Význam stavby v této době stoupá a zámek postupně prochází renesančními a později barokními úpravami. Původně měl zámek podobu vodního hradu či tvrze s vodním příkopem, napájeným z rybníka Labuť, padacím mostem, opěrnými pilíři a obrannou věží.

Zámek Žinkovy na rytině z poloviny 18. století.
Zdroj: Motejzlík, Pavel. Zámek Žinkovy: Perla jižního Plzeňska.
Barokní éra rodiny Vrtbů
V 17. a 18. století vlastnil zámek rod Vrtbů. Architekt F. I. Pree provedl barokní úpravy a navrhl výstavbu hospodářského dvora, který k zámku přiléhal.
1883: Rozšíření za hraběte Jana z Harrachu
Po delší pauze došlo k významné stavební úpravě v roce 1883, kdy hrabě Jan Nepomuk z Harrachu nechal na severní straně zámku přistavět novou budovu.
1897–1898: Radikální přestavba Karla rytíře Wesselyho
Největší proměnou prošel zámek na konci 19. století. Architekt a stavební rada z Vídně, Karl rytíř Wessely, nechal zámek přestavět podle návrhu renomovaného ateliéru Fellner a Helmer - jednoho z nejvýznamnějších architektonických studií Rakouska-Uherska. Tito autoři, známí mimo jiné stavbou Státní opery v Praze a mnoha divadel a koncertních sálů po celé Evropě, vtiskli zámku pohádkově romantickou, historizující podobu. Původní tvrz zanikla, vodní příkop byl zasypán a vzniklo reprezentativní letní sídlo obklopené nově založeným parkem.

Fotka z radikální přestavby Karla Wesselého, během které získal zámek současnou podobu. Přestavba proběhla v rekordním čase mezi roky 1897 a 1898.
1916: Dr. Karel Škoda a nová kapitola
Po zámku pokukoval už lékař František Škoda, otec slavného zakladatele Škodovky Emila Škody. Emil o jeho koupi usiloval už koncem 19. století, ale zámek se podařilo zakoupit až jeho synovi Karlovi v roce 1916. V roce 1916 si zde Dr. Karel Škoda zřídil soukromý apartmán a zmodernizoval reprezentativní interiéry. Právě Škodové patří mezi nejznámější majitele zámku.
Po roce 1945: ROH a rekreační éra
Po druhé světové válce přešel zámek do vlastnictví Revolučního odborového hnutí (ROH). Sloužil jako rekreační středisko pro vybrané pracovníky a v 60. letech byl interiér upraven pro tyto účely. V parku u rybníka byly postaveny bungalovy, parkoviště, hřiště na volejbal a další sportovní aktivity.
Po roce 1990: Úpadek a obnova
V 90. letech zámek chátral a později vystřídal několik soukromých majitelů, kteří ho postupně začali rekonstruovat. Na jaře 2025 zámek koupily Lázně Poděbrady a postupně ho otevírají veřejnosti.
Osobnosti spojené se zámkem
- Přibík z Klenové – příslušník husitské šlechty, účastník bitvy u Lipan
- Rod Vrtbů – vlastnil zámek přes 100 let
- Jan Nepomuk z Harrachu (1828–1909) – vlastenec a mecenáš, přispěvovatel stavby Národního divadla. Vlastnil Žinkovy v letech 1883–1897
- Karel rytíř Wessely (1841 - 1912) – architekt a stavební rada z Vídně, který vtiskl zámku jeho dnešní podobu
- Dr. Karel Škoda (1878 -1929) – syn zakladatele Škodových závodů, modernizoval interiéry a využíval zámek jako rodinné sídlo
Seznam odborné literatury a pramenů